Biografija
Truhelka, Jagoda A. M. Sandučić
(Osijek, 1865. - Zagreb, 1957.)
Truhelka je najpoznatija po prozi za djecu, zbog koje je dobila status najznačajnije književnice za djecu između dvaju svjetskih ratova nakon I. Brlić-Mažuranić. Najpoznatije joj je djelo trilogija Zlatni danci (1918), Gospine trešnje (1943) i Crni i bijeli dani (1944), u kojoj se prepoznaju autobiografski elementi, o odrastanju u Osijeku u okrilju građanske obitelji. U njezinoj prozi za odrasle primjetno je zanimanje za svijet žene i odnose među spolovima, zbog čega je dio pripovijesti (objavljivanih u časopisima Vienac i Nada) objavljen pod pseudonimom A. M. Sandučić.
Izvori
Muzeji
Muzej Slavonije, Osijek link
Bogatstvo muzejske građe prikupljano desetljećima na području grada Osijeka i neposredne okolice u prvim je poslijeratnim godinama, zahvaljujući sjedištu KOMZA, ponovno naglasilo regionalnu nadležnost Muzeja za područje cijele Slavonije, te dijela Baranje i Srijema. Muzej Slavonije status nacionalnog muzeja stekao je 1994. godine. U svojim različitim zbirka Muzej sadrži i građu vezanu za život književnika, a dio ostavštine obitelji Truhelka pohranjen je unutar Odjela umjetničkog obrta, Povijesnog odjela te Knjižnice.
Hrvatski školski muzej, Zagreb link
Jedini specijalizirani muzej za povijest školstva u Hrvatskoj, osnovan je 1901. g. na inicijativu Hrvatskoga pedagogijsko-književnog zbora, koji je još od 1871. g. počeo prikupljati građu za Muzej. U sastavu Muzeja je i Pedagoška knjižnica Davorina Trstenjaka, osnovana 1877. g., u kojoj se danas čuva više od 40 000 svezaka. Muzej između ostaloga čuva i vrijedne književne ostavštine. Jedna od iznimno vrijednih i cjelovitih donacija jest ostavština književnika i učitelja Mate Lovraka (1899. - 1974.), autora kultnih romana za djecu Vlak u snijegu i Družba Pere Kvržice, prezentirana kao rekonstrukcija njegove radne sobe s namještajem i sadržajem iz vremena kada je Lovrak u njoj radio. Obuhvaća osobnu biblioteku, dokumente, rukopise pripovijesti i knjiga te originalne ilustracije. Gradivo Arhiva HŠM-a podijeljeno je u nekoliko skupina među kojima je i skupina Rukopisi (djela) pojedinih školskih pisaca (Mijata Stojanovića, Dragojle Jarnević, Davorina Trstenjaka, Milke Pogačić itd.). Kći Grigora Viteza Olga Vitez Babić poklonila je 2012.g. očevu ostavštinu HŠM-u. Donacija obuhvaća brojne knjige, fotografije, upotrebne predmete, te arhivsko gradivo (osobne dokumente, službene dokumente, rukopise poezije, proze i prijevoda, korespondenciju), a 2016.g. Muzej je zaprimio i ostavštinu Nade Iveljić.
Zbirke
Zavičajna zbirka Essekiana Muzej Slavonije, Osijek
Essekiana - zavičajna zbirka Muzeja Slavonije - zbirka je osječkih tiskovina prikupljana po načelu zavičajnosti. Sustavno se prikuplja od 1903. g. i daje pregled povijesti osječkoga tiskarstva od njegovih početaka (Franjevačka knjižnica 1735; Knjižnica obitelji Divald 1775.) do Drugoga svjetskoga rata.
Izvori
Odjel umjetničkog obrta Muzej Slavonije, Osijek
Predmeti
Zlatni danci, 1918 Autor: Jagoda Truhelka knjiga
Ilustracije
Muzej Slavonije, Osijek - Zavičajna zbirka Essekiana
Ex-libris knjižnice obitelji Truhelka Autor: nepoznat ex-libris
Dio ostavštine obitelji Truhelka u Muzeju Slavonije
Ilustracije
Muzej Slavonije, Osijek - Zavičajna zbirka Essekiana
Aničina lutka, 1928 Autor: Jagoda Truhelka knjiga
Ilustracije
Muzej Slavonije, Osijek - Zavičajna zbirka Essekiana
Medvjedić, prva pol. 20. st. Autor: Nepoznati autor igračka, plišani medvjedić
Ilustracije
Muzej Slavonije, Osijek - Zbirka igračaka
Pladnjić, prva pol. 20. st. Autor: Nepoznati autor igračka
Ilustracije
Muzej Slavonije, Osijek - Zbirka igračaka
Oslikani ormarić, kraj 19. st. Autor: Nepoznati autor namještaj, ormarić
Oslikao Dragutin Truhelka (?)
Ilustracije
Muzej Slavonije, Osijek - Zbirka namještaja
Portret Jagode Truhelke, 1930. Autor: Rojc, Nasta ulje na platnu
Izlagano na drugoj izložbi Kluba likovnih umjetnica u Zagrebu 1930. godine. Inv.br. MGZ-1453 (podatak preuzet iz kataloga izložbe "Jedna za sve - sve za jednu", 2024.)
Muzej grada Zagreba, Zagreb
Izložbe, projekti, publikacije
Žene Essekera i Osijeka Izložba
Izložba "Žene Essekera i Osijeka" prikazuje ženin položaj u društvu, njezino stvaralaštvo, probleme s kojima su se one suočavale i način na koji su uspijevale bivati ispred svog vremena, uz rame mnogih muškaraca iz njihova okruženja. Osim videoprojekcija na izložbi su bile postavljene i neke fotografije Essekera, knjige starijeg izdanja i figurice kojima su uređivana kućanstva u nekadašnje vrijeme. Djevojke koje su predstavljale navedene žene, bile su odjevene i našminkane u skladu s razdobljem koje pokrivaju. Potaknute fakultetskim kolegijem Izložba u knjižnici, studentice 3. godine smjera knjižničarstvo, na čelu s voditeljem kolegija, prof. Anđelkom Mrkonjićem, odlučile su realizirati ovaj projekt, potaknuti druge studente na slične projekte i dublje istražiti žensku baštinu koju Osijek posjeduje.
Odjel za kulturologiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera, Osijek , 2012.
Vinaj, Marina. Oživljeni svijet Jagode Truhelke link Odabrana bibliografija
Tekst Marine Vinaj u časopisu "Muzeologija" 43/44
Muzejski dokumentacijski centar, Zagreb
Truhelka, Jagoda. Tugomila : sa slikama link Digitalizirana građa
Elektroničko izd. izvornika objavljenog 1894.
Knjižnice grada Zagreba, Zagreb , 2016.
Fosić, Lucija. Status djela Jagode Truhelke u socijalističkoj Jugoslaviji Odabrana bibliografija
Tekst u časopisu Anali za povijest odgoja, 15-16
Hrvatski školski muzej, Zagreb , 2018.
Knežević Križić, Ivana; Vinaj, Marina. Knjižno naslijeđe obitelji Truhelka u Muzeju Slavonije : kulturno-povijesni kontekst link Odabrana bibliografija
Tekst u: Osječki zbornik 36(2020), str. 97-108
Muzej Slavonije, Osijek , 2021.
Stazama osječkih spisateljica Truhelke i Vukelić Projekt
Dani europske baštine 2024. posvećeni su temi Baština koja povezuje - kulturne rute i mreže, koja naglašava važnost kulturnih ruta u povezivanju i obogaćivanju europske i nacionalne baštine. Kroz 20 mapiranih Kulturnih ruta Vijeća Europe, Hrvatska promiče svoju pokretnu, nepokretnu i nematerijalnu baštinu u europskom kontekstu. Ove rute ne samo da očuvaju kulturnu baštinu već i potiču obrazovanje, razmjenu i turizam. Ove godine Muzej Slavonije posebnu pažnju posvećuje Ruti žena spisateljica, s naglaskom na osječke spisateljice Jagodu Truhelku i Vilmu Vukelić. Program uključuje radionice i predavanja koja promoviraju književnu baštinu grada Osijeka i potencijalno pozicioniraju Muzeja Slavonije na ovu kulturnu rutu.