Biografija
Laszowski (Lashovski), Emilij (Emil) Zmaj Brloški
(Brlog kraj Ozlja, 1868 - Zagreb, 1949)
Povjesničar, arhivist i kulturni djelatnik Od. 1891. zaposlio se u Zemaljskom arhivu u Zagrebu (danas HDA) kao dnevničar te ondje radio kao arhivist 1893–1924. i ravnatelj od 1925. do umirovljenja 1939. Od lipnja do studenoga 1941. obnašao dužnost ravnatelja novoosnovanoga Ratnoga arhiva i muzeja NDH u Zagrebu. Zajedno s V. Deželićem st. i S. Širolom osnovao je Družbu Braće Hrvatskoga Zmaja (1905). Kao Veliki meštar Družbe Braća Hrvatskoga Zmaja potaknuo je 1907. osnivanje triju kulturnih ustanova grada Zagreba: Knjižnicu slobodnoga i kraljevskoga glavnoga grada Zagreba (danas Knjižnice grada Zagreba), Arhiv slobodnoga i kraljevskoga glavnoga grada Zagreba (Državni arhiv u Zagrebu) te Muzej slobodnog i kraljevskoga glavnoga grada Zagreba (Muzej grada Zagreba).
Izvori
Ilustracije
Muzeji
Zavičajni muzej Ozalj, Ozalj link
U ona davna vremena gospodari ovog grada i proslavljeni junaci načas bi znali staviti svoje mačeve u korice i latiti se pera. Prema zabilješci Pavla Rittera Vitezovića, upravo u Ozlju, zacijelo u nekoj dvorani „Palasa“, Petar Zrinski spjevao je parafrazirani prijevod s mađarskog na hrvatski jezik „Adrianskog mora sirena“, a pouzdano se zna da je Katarina Zrinska pisala svoj „Putni tovaruš“, upravo ovdje, kod kuće, u Ozlju. Vjerojatno je u sjeni mirisnog jasmina ili ruža ozaljskog perivoja i Fran Krsto Frankopan napisao po koju lirsku pjesmicu za svoju zbirku „Gartlic za čas kratiti“. Muzej u Ozlju jedan je od malobrojnih muzeja koji pokriva široku povijest obitelji Frankopan i Zrinski i njihovu kulturnu djelatnost poznatu kao Ozaljski kulturni krug. Frankopani su podržavali uporabu glagoljice, Nikola i Petar Zrinski, pak, bili su mecene i pjesnici, kolekcionari knjiga. Petar Zrinski stvorio je jezgru književnog kruga, čiji se izraz temeljio na osnovama jezika ozaljskoga kraja, odnosno na spoju primorske čakavštine, kajkavštine i štokavštine. Ozalj je mjesto gdje su Juraj Ratkay Velikotaborski i Franjo Glavinić svoja djela posvetili Nikoli i Petru Zrinskom, a tu je djelovao i prior pavlinskog samostana na Sveticama i leksikograf Ivan Belostenec, koji je svojim enciklopedijskim rječnikom Gazophylacium postavio osnovu za mogući zajednički trodijalektalni književni jezik.
Muzej grada Zagreba, Zagreb link
Muzej grada Zagreba osnovan je 1907. g. na poticaj Braće hrvatskog zmaja, odnosno Emilija Laszowskog (1868. - 1949.), povjesničara i arhivista, kulturnoga i javnog djelatnika, ujedno prvog ravnatelja Muzeja. Danas je to najveći gradski muzej u Hrvatskoj koji djeluje i kao centar za istraživanje i komuniciranje raznovrsnih tema iz povijesti i suvremenosti Zagreba. U stalnom je postavu predstavljeno i doba Hrvatskog narodnog preporoda u Zagrebu s istaknutim osobama i događajima koji karakteriziraju to razdoblje, a koje završava s banom Jelačićem i njegovim upečatljivim portretom u natprirodnoj veličini. U stalnom postavu Muzeja postavljena je tematska cjelina August Šenoa i Zagreb.
Predmeti
Portret Emilija Laszowskog Szelige, Zagreb, 1911. Autor: Tišov, Ivan ulje na platnu
MGZ 5234 Laszowski je bio prvi ravnatelj Gradskog muzeja Zagreb i jedini stručni djelatnik, koji je vodio Muzej od 1907. do 1926. godine.
Muzej grada Zagreba, Zagreb
Emilije Laszowski u vrtu Starog grada Ozlja, 1931. Autor: Nepoznati autor fotografija
Veliki meštar Družbe Braća hrvatskog zmaja u vrtu Starog grada Ozlja. Na reversu slike rukopisom njega samoga zapisano : '' Vel. meštar u Ozlju / VIII: 1931. Inv. br. 2406 (podatke dostavio Zavičajni muzej Ozalj)
Ilustracije
Zavičajni muzej Ozalj, Ozalj - Zbirka fotografija
Emilij Laszowski, 1923. Autor: Bužan, Jozo crtež olovkom
Inv. br. 1123
Ilustracije
Zavičajni muzej Ozalj, Ozalj - Galerijska zbirka
Ex libris E. Laszowski, 1903. Autor: Nepoznati autor ex-libris
Jedan od ex librisa koje je koristio E. Laszowski. Pravokutni bijeli papir sa slikom spilje i tri patuljka koji čitaju knjige. Kroz otvor spilje vidi se veliki grad koji bi se mogao identificirati kao Zagreb po tornjevima katedrale. Inv. br. 2416
Ilustracije
Zavičajni muzej Ozalj, Ozalj - Zbirka dokumenata
Emilije Laszowski - o 25.godišnjici njegova književnog rada (10. II.1889. - 10. II. 1914.), 1914. Autor: Deželić, Velimir knjiga
Zauzimanjem E. Laszowskoga, Družba Braća hrvatskoga zmaja je 1928. došla u posjed ozaljskoga Staroga grada s vlastelinstvom, sanacijom i obnovom kojega je upravljao te ondje osnovao muzej i vodio ga do 1938. Inv. br. 2168
Ilustracije
Zavičajni muzej Ozalj, Ozalj - Zbirka dokumenata
Iz knjižnice Emilija Laszowskog : Brlog - Zagreb 1883. - 1903., 1903. Autor: Nepoznati autor ex-libris
Inv. br. 2414
Ilustracije
Zavičajni muzej Ozalj, Ozalj - Zbirka dokumenata
Sličice iz Ozlja, 03.08.1924 Autor: Laszowski, Emilij hemeroteka
Novinski izrezak ''Sličice iz Ozlja'' prilijepljen je na presavijeni papir , 4 stranice koje su lijepljene u sredini. Na prednjim koricama izrezano iz novina SLIČICE IZ OZLJA, iznad rukopisno "E. Laszowski'' , dolje na sredini stranice rukom i tintom ''Jut. list , 1924.3 VIII., Zagreb" (podatke dostavio Zavičajni muzej Ozalj) Inv. br. 2418
Ilustracije
Zavičajni muzej Ozalj, Ozalj - Zbirka dokumenata
Predstavnici Braće hrvatskog Zmaja, Zagreb, 1907. Autor: - fotografija
MGZ 7454 Trojica predstavnika su u Meštarskom zboru Družbe godinama obnašali najviše dužnosti. Veliki meštar bio je Emilij pl. Laszowski - Zmaj Brloški, zamjenik velikog meštra, dr. Velimir Deželić - Zmaj Klokočki i protonotar Stjepan Širola - Zmaj Jadranski (izvor: Stota obljetnica Muzeja grada Zagreba: 1907. - 2007., str. 25.)
Muzej grada Zagreba, Zagreb
Dubovac - pogled na četverougaonu obrambenu kulu, početak 20. st. Autor: Laszowski, Emilij fotografija
Fotografija se čuva u Zbirci fotografske dokumentacije Ministarstva kulture i medija, u Zbirci Emilija Laszowskog.
Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Zagreb
Ustanove
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, Zagreb
Zbirka sadrži i rukopisnu ostavštinu Emilija Laszowskog
Hrvatski državni arhiv, Zagreb
Osobni fond gradiva čuva se u HDA
Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Zagreb
Izložbe, projekti, publikacije
Stipančević, Mario. Neznani svijet Emila Laszowskog Odabrana bibliografija
Hrvatski državni arhiv, Zagreb , 2014
Nemeth, Krešimir. Emilije Laszowski Odabrana bibliografija
Tekst Krešimira Nemetha u časopisu "Iz starog i novog Zagreba", br. 1
Muzej grada Zagreba, Zagreb , 1957
Iz riznice rukopisnih ostavština Hrvatskoga državnog arhiva Katalog
Katalog izložbe Zagreb, Hrvatski državni arhiv, 9. listopada - 25. studenoga 2014.
Hrvatski državni arhiv, Zagreb , 2014
Stoljeće nakon Laszowskog link Knjiga
Zbornik sažetaka znanstveno-stručnog skupa održanoga u organizaciji Hrvatskoga restauratorskog zavoda, Hrvatskoga državnog arhiva i Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja“ u Hrvatskome državnom arhivu 28.11. 2014.
Stoljeće nakon Laszowskog Izložba
Izložba u organizaciji Hrvatskoga restauratorskog zavoda održana u Hrvatskom državnom arhivu u Zagrebu te u Zavičajnom muzeju Ozalj, Muzeju grada Siska, Starom gradu Dubovac, Muzeju Like Gospić (2015.-2016.). Na izložbi su predstavljene usporedne fotografije koje je na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće svojim objektivom snimio Emilij Laszowski te one suvremene, snimljene iz istog rakursa, koje su snažno svjedočanstvo o promjenama koje su se dogodile tijekom minulog stoljeća u hrvatskom kulturnom krajoliku.
Hrvatski državni arhiv, Zagreb , 2015.
Stergar, Branka. Ozaljski kraj od pretpovijesti do XX. st. Knjiga
Katalog stalnoga postava.
Zavičajni muzej Ozalj, Ozalj , 2010.
Dnevnik Emilija Laszowskog 1914. - 1918. Knjiga
Dnevnik je dio osobnoga fonda Emilija Laszowskog (HR-HDA-806) Objavljeno u "Fontes", 24.
Hrvatski državni arhiv, Zagreb , 2018.
Kolveshi, Željka. Stota obljetnica Muzeja grada Zagreba : 1907. - 2007. Katalog
Muzej grada Zagreba, Zagreb , 2007.
Laszowski – utemeljitelj link Izložba
Autorice virtualne izložbe: Dajana Batinić, Aleksandra Bugar, Milena Bušić. Partneri na izložbi i posuditelji građe: Družba „Braća Hrvatskoga Zmaja“, Hrvatski državni arhiv , Hrvatski povijesni muzej, Zavičajni muzej Ozalj, Državni arhiv Zagrebu, Knjižnice grada Zagreba. Partneri – suradnici: Etnografski muzej u Zagrebu, Muzeji grada Karlovca
Muzej grada Zagreba, Zagreb , 2024.
Laszowski i Dubovac link Izložba
Izložba "Laszowski i Dubovac" (Stari grad Dubovc, 19.9. - 31.12. 2024.) održana je u sklopu izložbenog projekta Muzeja grada Zagreba „Laszowski – utemeljitelj“. Sastoji se od virtualne izložbe https://laszowski.com/ koja kroz 16 tema prikazuje segmente njegova života − od rođenja i odrastanja, obiteljskih odnosa, školovanja, ljubavi i prijateljstava, do različitih uloga i poslova koje je s predanošću obavljao, male izložbe u prostoru MGZ koja se tijekom 2024. godine ciklički mijenja, te izložbi i popratnih događanja u partnerskim ustanovama. Laszowski je naime imao značajnu ulogu u osnivanju muzeja u Koprivnici i Petrinji i u dugogodišnjem nastojanju i radu, preko Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja“, oko spašavanja, restauracije i revitalizacije bivših posjeda Zrinskih i Frankopana u Bakru, Ozlju i Karlovcu. Izložba na Starom gradu Dubovcu ukazuje na veze Emilija Laszowskog s Karlovcem i Dubovcem i predstavlja predmete koje je Laszowski poklonio za karlovački muzej.