Biografija
Matoš, Antun Gustav
(Tovarnik, 1873. - Zagreb, 1914.)
Novelist, pjesnik, esejist, feljtonist, putopisac, književni kritičar i publicist. Matoš je uz I. Vojnovića, V. Nazora i M. Begovića najplodniji i najveći pisac hrvatske moderne. U krugu hrvatske moderne prepoznatljivim ga čini: sjevernohrvatska zavičajnost i vezanost za Zagreb, simpatija za starčevićansku nacionalnu ideologiju i program književne modernizacije, temeljen pretežno na francuskim uzorima. Ostavio je iza sebe dvadesetak svezaka sabranih djela tiskanih tek 1973. godine. Na dan Matoševe smrti 17. ožujka 1914. godine kipar Robert Jean Ivanović snimio je u Bolnici sestara milosrdnica njegovu posmrtnu masku. Međutim, prvi odljev te maske izložen je tek 1954. godine na izložbi A. G. Matoš Akademijina Instituta za književnost, koju je priredio izvrsni poznavatelj Matoševa života i rada - Dragutin Tadijanović.
Izvori
Ilustracije
Muzeji
Galerija umjetnina, Split link
U fundusu Galerije umjetnina čuva se dvadeset i pet slika Cate Dujšin-Ribar, slikarice i pjesnikinje koja je svojim likovnim djelovanjem ostavila vidljiv trag u hrvatskoj modernoj umjetnosti. Slike su nastale u periodu od 1918. do 1958. godine i predstavljaju presjek umjetničina djelovanja od njenih najranijih slikarskih ostvarenja do pune stvaralačke zrelosti.
Gliptoteka HAZU, Zagreb link
U fundusu se nalazi više od 13 000 predmeta, među kojima i portreti poznatih hrvatskih književnika. U zbirci hrvatskog kiparstva nalaze se skulpture Vanje Radauša, Vojina Bakića i drugih koje prikazuju poznate književnike poput Antuna Gustava Matoša, Ivana Gorana Kovačića, Janka Polića Kamova itd.
Nacionalni muzej moderne umjetnosti, Zagreb link
Fundus Moderne galerije danas broji gotovo 10 000 umjetnina: slika, skulptura, crteža i grafika, plaketa i medalja te fotografija i novomedijskih radova. Od toga je u stalnom postavu izložen reprezentativni izbor od 726 djela hrvatske likovne umjetnosti, nastalih u razdoblju između 1835. i 2010. g. Taj izbor, koji bilježi zbivanja na hrvatskoj umjetničkoj sceni od pojave modernoga građanstva do prvog desetljeća 21. st.
Samoborski muzej, Samobor link
Samoborski muzej osnovali su 1949. g. Ivica Sudnik (od 1925. g. sakupljač građe za Muzej, njegov najveći donator i ravnatelj od 1948. do 1981.) i dr. Stjepan Orešković (povjesničar, pjesnik i prevoditelj). Za vrijeme Hrvatskoga narodnog preporoda u zgradi Muzeja okupljaju se najpoznatiji ljudi toga vremena – osim Livadića koji tu živi, dolaze Ljudevit Gaj, Stanko Vraz i mnogi drugi. Iz tog doba sačuvane su Livadićeve skladbe, njegov klavir, Vrazove „Đulabije“ posvećene Julijani Cantilly i dr.
Gradski muzej Križevci, Križevci link
Muzej se nalazi u kući Karas, jednoj od najstarijih građanskih kuća u gradu (u kojoj su nekoć bili pavlinski hospicij i prva javna ljekarna u gradu u 18. st.). Stalni postav čine izlošci nekoliko zbirki. Život građanskog staleža odražava Kulturno-povijesna zbirka, s tipičnim inventarom nastalim na prijelazu iz 19. u 20. st. Križevci su prikazani kao grad povijesti i kulture s biografijama najznačajnijih Križevčana. Poseban je naglasak dan značenju Križevačkih štatuta, jedinstvenih veselih pravila o tome kako se ponašati "pri veselicama".
Gradski muzej Vinkovci, Vinkovci link
Gradski muzej utemeljen je 1946. g., a od 1950. g. smješten je u kasnobaroknoj građevini sagrađenoj za vojne potrebe početkom 1780-ih godina. Muzej se posljednjih godina proširio na pokrajnji kompleks nekadašnjeg zatvora. Stalni postav prezentira arheološku i etnografsku građu. Povijesna građa obuhvaća numizmatiku; oružje, vojnu i lovačku opremu, odore i pribor; zastave i grbove; predmete od stakla porculana i keramike; razglednice, stare fotografije i crteže; odlikovanja, medalje i sl.; zemljopisne karte; diplome; tiskovine i tehničke predmete. Ta građa nije zastupljena u stalnom postavu nego se redovito predstavlja na tematskim izložbama.
Zbirke
Umjetnička (likovna) zbirka Gradski muzej Križevci, Križevci
Zbirka rukopisne građe Gradski muzej Vinkovci, Vinkovci
Predmeti
A. G. Matoš u šetnji, 1986. Autor: Lončarić, Zvonimir skulptura
Ilustracije
Gliptoteka HAZU, Zagreb - Zbirka hrvatskog kiparstva od XIX. do XXI. stoljeća - pohrana
A. G. Matoš na klupi, 1972. Autor: Bohutinski, Emil skulptura, bronca
Ilustracija dostupna u Digitalnoj zbirci Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (DiZbi.HAZU). Inv. br. MZ-787
Izvori
Gliptoteka HAZU, Zagreb - Zbirka hrvatskog kiparstva od XIX. do XXI. stoljeća - pohrana
Antun Gustav Matoš Autor: Radauš, Vanja skulptura
Gliptoteka HAZU, Zagreb - Zbirka hrvatskog kiparstva od XIX. do XXI. stoljeća - pohrana
Antun Gustav Matoš, 1979 Autor: Ujević Galetović, Marija skulptura
Ilustracije
Nacionalni muzej moderne umjetnosti, Zagreb
Matoš, 1975 Autor: Ružić, Branko skulptura, drvo
Ilustracije
Galerija umjetnina, Split
Studija za spomenik Matošu, 1977. Autor: Bohutinski, Emil brončana skulptura
Patinirana bronca - sjedeća figura A. G. Matoša - brkatog muškarca ispruženih nogu i ruku rastegnutih po naslonu improvizirane klupe. GMK-2606 (Podatke dostavio Ozren Blagec)
Ilustracije
Gradski muzej Križevci, Križevci - Umjetnička (likovna) zbirka
Dragi gospodine, 1911. Autor: Matoš, Antun Gustav pismo, rukopisna građa
Ilustracije
Gradski muzej Vinkovci, Vinkovci - Zbirka rukopisne građe
Utjeha kose, 1906. Autor: Matoš, Antun Gustav rukopis
Autograf pjesme na papiru, fond Antuna Gustava Matoša, kutija 6, Odsjek za povijest hrvatske književnosti HAZU. U dvorani kobnoj, mislima u sivim. // Samo kosa tvoja još je bila živa, // Pa mi reče: Miruj! U smrti se sniva.
Ilustracije
Odsjek za povijest hrvatske književnosti HAZU, Zagreb
Ustanove
Spomen kuća Antuna Matoša, Tovarnik
Kuća A. G. Matoša – kulturni centar u Tovarniku predstavlja veliko bogatstvo hrvatske književnosti i kulture zahvaljujući ostavštini jednog od najvećih hrvatskih književnika, Antuna Gustava Matoša. Zamišljena je kao kompleksna kulturna institucija koja predstavlja ključnu točku oživljavanja Matoševe ostavštine na nacionalnoj razini, ali i kao kulturno-turistička atrakcija koja snažnim književnim identitetom inicira razvoj kulturno-turističke mikrodestinacije Tovarnika i ovog dijela Hrvatske. Objekt predstavlja jednu repliku seoske kuće iz onog vremena sa šokačkim trijemom u dvorišnom dijelu i moderne prezentacije knjižnice i čitaonice. Određeni ukrasi su arhitektonske profilacije odljevci koji su „skinuti„ sa starih slika.
Izvori
Odsjek za povijest hrvatske književnosti HAZU, Zagreb
Književna ostavština A. G. Matoša je digitalizirana i dostupna u DIZBI-ju HAZU-a
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, Zagreb
U Zbirci rukopisa i starih knjiga Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu čuva se dio rukopisne ostavštine A. G. Matoša, uključujući pjesme Bajaderin sonet, Maćuhica i Živa smrt, dio korespondencije, kritički osvrt Lirska šetnja te feljton Literatura i skandali. U Knjižnici su pohranjeni i Matoševi Ogledi iz 1905., kao i zbirka Pjesme iz 1923. godine. Virtualna zbirka Antun Gustav Matoš izrađena je suradnjom većeg broja odjela Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu: Zbirke rukopisa i starih knjiga, Grafičke zbirke, Zbirke muzikalija i audiomaterijala, Retrospektivne bibliografije, Korisničkih službi, Odjela pohrane i zaštite knjižnične građe, IT odjela i Hrvatskog zavoda za knjižničarstvo.
Hrvatski državni arhiv, Zagreb
11.462. Korespondencija, Antun Gustav Matoš.
Izložbe, projekti, publikacije
Kuća A. G. Matoša, kulturni centar u Tovarniku Odabrana bibliografija
Informativna brošura, tekst usporedno na hrv., franc., njem. i eng. jez.
Spomen kuća Antuna Matoša, Tovarnik , 2009.
Virtualna izložba Antun Gustav Matoš - u povodu 100. obljetnice smrti link Katalog
Izložba postavljena u auli Gradske knjižnice Matoša od 17. ožujka do 4. travnja 2014. u povodu 100. obljetnice smrti Antuna Gustava Matoša. Autorica izložbe je Dubravka Petek. Virtualno izdanje je oblikovala Ismena Meić.
Knjižnice grada Zagreba, Zagreb , 2014.
Antun Gustav Matoš link Katalog
Izložba postavljena u auli Gradske knjižnice Zagreb, od 23. svibnja do 17. lipnja 2013. u povodu 140. obljetnice rođenja. Izložbu je priredila Dubravka Petek. Virtualno izdanje priredila Ismena Meić.
Knjižnice grada Zagreba, Zagreb , 2013.
Virtualna zbirka Antun Gustav Matoš link Digitalizirana građa
Virtualna zbirka djela Antuna Gustava Matoša (Tovarnik, 1873.- Zagreb, 1914.) izrađena je u povodu obilježavanja Matoševe 100. obljetnice smrti s ciljem okupljanja i predstavljanja Matoševih djela. U bibliografskom dijelu zbirke predstavljen je izbor iz književnikovih djelâ, sačuvanih u rukopisu i objavljenih tiskom, pohranjenih u fondu NSK.U Zbirci rukopisa i starih knjiga NSK čuva se dio Matoševe rukopisne ostavštine – autografi devet pjesama i jednog kritičkog osvrta, anopistograf feljtona, te izbor iz korespondencije (jedanaest dosad neobjavljenih Matoševih pisama, te pisma drugih njemu upućena).
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, Zagreb , 2014
Od I. Gundulića do M. Krleže Katalog
Portreti poznatih hrvatskih književnika iz fundusa Gliptoteke HAZU, 15. travnja - 15. svibnja 1999.
Gliptoteka HAZU, Zagreb , 1999
Sudnik, Ivica. Matoš kao Samoborac Katalog
2. dopunjeno izdanje
Samoborski muzej, Samobor , 1988.
Rukopisi Antuna Gustava Matoša Izložba
Odsjek za povijest hrvatske književnosti HAZU, Zagreb , 1954.
Neostvareni projekt Matoševa spomenika u Zagrebu godine 1938. i pregled likovne matošiane link Odabrana bibliografija
Tema "Kolo" broj 3(2014): Matoš – naš suvremenik
Matica hrvatska, Zagreb , 2014
Iz riznice rukopisnih ostavština Hrvatskoga državnog arhiva Katalog
Katalog izložbe Zagreb, Hrvatski državni arhiv, 9. listopada - 25. studenoga 2014.
Hrvatski državni arhiv, Zagreb , 2014
Književna ostavština A. G. Matoša link Digitalizirana građa
Digitalna zbirka HAZU - 871 digitalizirana jedinica (rukopisi, dopisnice, fotografije, karikature...)
HAZU, Zavod za povijest hrvatske književnosti, kazališta i glazbe, Zagreb
Znameniti.hr link Digitalizirana građa
Tematski portal Znameniti.hr omogućava pretraživanje i pristup digitaliziranim djelima velikana hrvatske kulture, znanosti, umjetnosti i javnog života te radovima o njihovu opusu iz pera drugih autora. Na portalu je dostupna tekstovna, slikovna, zvučna i videograđa koja je izvorno smještena u digitalnim zbirkama/repozitorijima hrvatskih kulturnih, umjetničkih i znanstvenih ustanova.
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Zagreb
100 godina nakon Antuna Gustava Matoša link Odabrana bibliografija
Programska knjižica uz obilježavanje 100. godišnjice smrti Antuna Gustava Matoša.
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, Zagreb , 2014.
Brezinšćak, Vanda. Muzej Instituta za književnost Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti Odabrana bibliografija
Tekst donosi opis stalnog postava Muzeja književnosti otvorenoga 29. prosinca 1957. u Institutu za književnost Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti (danas HAZU) u Opatičkoj 18, Zagreb. U stalnom su postavu tri manje sobe posvećene A. G. Matošu, Ivanu Goranu Kovačiću i Vladimiru Nazoru. Tekst objavljen u časopisu "Vijesti Društva muzejsko-konzervatorskih radnika NR Hrvatske" 8,1(1959.)
Hrvatsko muzejsko društvo, Zagreb , 1959.
Magdić, Hrvoje. Ljubav Antuna Gustava Matoša i Olge Herak link Odabrana bibliografija
Tekst u: "Hrvatska revija", 2(2018.)
Matica hrvatska, Zagreb , 2018.
Tadijanović, Dragutin. Otvorenje Muzeja u Institutu za književnost link Digitalizirana građa
Tekst uz otvorenje Muzeja hrvatskih književnika 29. prosinca 1957. godine sa stalnom izložbom o A. G. Matošu, Vladimiru Nazoru i Ivanu Goranu Kovačiću. Tekst objavljen u: Ljetopis Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti za 1957. godinu, knjiga 64.